Wróć do listy aktualności
2021-04-08

Laboratorium - cotygodniowy cykl "Ciekawostki z Detal-Met" - Maszyna do termocykli

Dziś powiemy o maszynie do termocykli. Ponieważ to ciekawe i jedyne takie urządzenie będzie dziś nieco dłużej niż zwykle. Jest to urządzenie służące do badania zestawów zgrzewanych, składających się z rur i kształtek o wybranej średnicy, produkcji naszej firmy. 

Jest to urządzenie służące do badania zestawów zgrzewanych, składających się z rur i kształtek produkcji naszej firmy poprzez cykliczne zmiany temperatury procesu (95 i 20 oC) w okresie 15 minut przez ilość 5000 cykli z zastosowaniem ciśnienia 10 barów. Urządzenie dzieli się na dwie strefy. Pierwsza z nich posiada komorę, w której montowane są zestawy zgrzewane, poddawane w późniejszym etapie cyklicznym zmianom temperatury wody. 

Druga składa się z dwóch zbiorników z wodą wraz z instalacją, która zapewnia przepływ wody o różnej, dopasowanej temperaturze, a w konsekwencji całego badania. Badanie polega na poddawaniu zgrzanej próbki, składającej się z rur i kształtek cyklicznym zmianom temperatury przy odpowiednio zastosowanym ciśnieniu oraz temperaturze. Ilość cykli wynosi 5000. Cykle różnią się od siebie jedynie temperaturą wody - 95 oraz 20 oC. Stałe dla cykli jest ciśnienie - 10 barów oraz czas trwania jednego cyklu - 15 minut. Cykle stosowane są na przemian - raz cykl z temperaturą 2oC raz 95oC. Głównym celem tego procesu jest sprawdzenie odporności systemów zgrzewanych na cykliczne zmiany temperatury a w konsekwencji wytrzymałości wyrobów gotowych.